Cami imamı ve bir kişi bıçakla yaralandıFatih Camisi İmamı Kurra Hafız Galip Usta ve cami cemaatinden bir kişi, namazdan sonra bir şüpheli tarafından bıçakla yaralandı.

Fatih Camisi’nde namaz sırasında sorun çıkaran şüpheli Ö.S, özel güvenlik görevlileri tarafından camiden çıkarıldı.

Namazın ardından imam odasına giren ve Usta ile konuşmak istediğini belirten zanlı, imam Galip Usta ile araya girmeye çalışan cami cemaatinden Bilal Erdem’i bıçakla yaraladı.

İhbar üzerine bölgeye polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar sağlık görevlilerince hastaneye kaldırıldı. Şüpheli Ö.S. ise gözaltına alındı.

İKİ YARALININ DA HAYATİ TEHLİKESİ VAR

İstanbul Valiliği’nden olayla ilgili yapılan açıklamada, “8 Ocak günü saat 19.15 sıralarında Ö.S. isimli şahıs, Fatih Camii içerisinde slogan atarak, cami içerisinde huzursuzluk çıkarmıştır. Fatih Camii imamı Galip Usta da şahsı uyararak dışarı çıkmasını istemiş, Ö.S. isimli şahıs bu sırada Galip Usta ve Bilal Erdem’i bıçakla yaralamıştır. Şahıs, olayın ardından güvenlik görevlilerince yakalanarak gözaltına alınırken, Galip Usta ve Bilal Erdem kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınmıştır. İki yaralının hayati tehlikesi bulunmaktadır” denildi.

BAKAN YERLİKAYA: EMNİYET GÜÇLERİNCE YAKALANDI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada “İstanbul’da bu akşam Fatih Camii’de yaşanan menfur saldırıda Fatih Camii imamı Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem yaralandı. Yoğun bakımda tedavileri sürmekte. Saldırıyı gerçekleştiren Ö.S. isimli şahıs emniyet güçlerimizce yakalandı. Saldırıyla ilgili soruşturma hassasiyetle sürdürülüyor. Galip Hocaya ve Bilal kardeşimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Allah’tan acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı

BAKAN TUNÇ: ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Tunç “Saldırının ardından şüpheli gözaltına alınmış olup İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında adli soruşturma çok yönlü devam etmektedir.” dedi.

Fotoğraf: İHA

SÖZCÜ ÇELİK: SALDIRIYI ÜZÜLEREK ÖĞRENDİK

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuya ilişkin “İstanbul Fatih Camii İmamı Galip Usta’ya ve cami cemaatinden Bilal Erdem’e yönelik menfur saldırıyı üzülerek öğrendik. Hadiseyle ilgili emniyet güçlerimiz ve adli makamlar harekete geçmiş, sorumlu kişi yakalanmıştır.” dedi.

ÖZEL: SALDIRIYI KINIYORUM

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Fatih Camii İmamı Galip Usta ve Bilal Erdem’e camide yapılan saldırıyı kınıyor, Usta ve Erdem’e acil şifalar diliyorum. Saldırının tüm detaylarıyla açığa çıkarılmasını ve benzer olayların bir daha ibadethanelerimizde yaşanmamasını diliyorum” dedi.

Fotoğraf: İHA

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak menfur saldırının sonuna kadar takipçisi olacaklarını ifade ettiği paylaşımında “İstanbul Fatih Camii’nde imam hatip Galip Usta hocamıza ve cami cemaatinden Bilal Erdem’e yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kendilerine yüce Rabbimizden acil şifalar diliyor, cami cemaatine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu menfur saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU: ACİL ŞİFALAR DİLİYORUZ

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Fatih Camii’nde imama ve bir vatandaşa yapılan saldırıyı kınayarak, “Fatih Camii imamı Galip Usta ve Bilal Erdem’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Fatih Camii İmamı Galip Usta ve cami cemaatinden Bilal Erdem’in bir şüpheli tarafından bıçakla yaralanmasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu akşam İstanbul’da Fatih Camii’nde meydana gelen menfur saldırıyı büyük bir üzüntüyle öğrendik. Saldırıda yaralanan Fatih Camii imamı Galip Usta ve Bilal Erdem’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz. Saldırıyı şiddetle kınıyor ve soruşturmanın titizlikle yürütülmesini temenni ediyoruz.” dedi.

“İKİ YARALININ HAYATİ TEHLİKESİ BULUNMAMAKTADIR”

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, saat 19.15’te Ö.S’nin Fatih Camisi’nde slogan atıp cami içerisinde huzursuzluk çıkardığı belirtildi.

Fatih Camisi imamı Galip Usta’nın Ö.S’yi uyararak dışarı çıkmasını istediği, bu sırada Ö.S’nin Galip Usta ve Bilal Erdem’i bıçakla yaraladığı kaydedilen açıklamada, “Şahıs, olayın ardından güvenlik görevlilerince yakalanarak gözaltına alınırken, Galip Usta ve Bilal Erdem, olayın ardından kaldırıldıkları hastanede tedavi altına alınmıştır. İki yaralının hayati tehlikesi bulunmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

CAMİ İÇİNDE SLOGAN ATTI

Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre olayla ilgili polis ekiplerince yapılan incelemede, şüpheli Ö.S’nin akşam namazının ardından Fatih Camisi’nde “Allahu Ekber, kahrolsun İsrail. Uyanın Müslümanlar”, “Allahuekber putları camiden çıkartın” şeklinde bağırması üzerine imam Usta’nın Ö.S’yi cami içerisinde bağırmaması için uyardığı tespit edildi.

Güvenlik görevlileri aracılığıyla cami dışına alınan şüphelinin bir süre sonra imam odasına gelerek, bulunan Galip Usta ve Bilal Erdem’i bıçakladığı, olay yerinin yanında bulunan odadan çıkan güvenlik görevlilerinin ise şüpheliyi yakaladıkları belirlendi.

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca da olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

“FAİL YAKALANDI VE EMNİYETİMİZ OLAYI ÇOK YÖNLÜ İNCELİYOR”

İstanbul Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Fatih Camii’nde uğradıkları saldırıda yaralanan hocamız Galip Usta ve talebesi Bilal Erdem’e Allah’tan şifa diliyoruz. Hastanede ziyaret ederek doktorlarımızdan bilgi aldık. Tedavileri devam ediyor. Fail yakalandı ve emniyetimiz olayı çok yönlü inceliyor. Geçmiş olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Haberin görselleri DHA tarafından servis edilmiştirSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*