Suriye ile masada 3 kritik başlık


Suriye ile masada 3 kritik başlık

Sorunlu ilişkilerin bulunduğu ülkelerle yeni görüşme konseptini, bunun Suriye ile de başladığını ilk kez 2019 yılında kaleme almıştım. Konsept üç ayaktan oluşuyor:

1- İstihbarat örgütleri arasında arka kapı diplomasisi başlıyor.

2- Görüşmeler belli bir aşamaya gelince dışişleri bakanları devreye giriyor.

3- Sorunlar çözülünce ve anlaşmalar gündeme gelince devlet başkanları düzeyine çıkıyor.

Ankara, Şam Rejimi ile arka kapı diplomasisini 2019 yılından beri yürütüyor. Ancak o tarihlerde Rusya da bir şekilde masadaydı. Yani Şam Rejimi, Rusya’nın koyduğu çerçeve dışında adım atamıyordu.

ŞİMDİ NE DEĞİŞTİ

En büyük değişim Ukrayna Savaşı’ndan kaynaklanıyor. Rusya, Türkiye ve Şam Rejimi’ni sorunların çözümü için artık samimiyetle teşvik ediyor. Nedenleri şöyle:

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın uzun sürebileceğini düşünüyor. Süreçte Suriye’nin yeni bir maliyet üretmesini istemiyor.

Konsantrasyonunu ağırlıklı olarak Ukrayna’ya aktarmak istiyor. Kışın doğalgazı kesilecek olan Avrupa’nın vereceği tepki tam olarak kestirilemiyor. Ukrayna’ya sofistike silah desteği vermesinden endişe ediliyor.

Diğer yandan Rusya, Suriye’deki gücünü ve mevcudiyetini bırakmaktan yana değil. Sahada ABD ya da başka güçlerin daha aktif hale gelmesini istemiyor.

ANKARA-ŞAM MASASINDA NELER VAR

Son dönemde Şam Rejimi ile Ankara arasında arka kapı diplomasisi hızlandı. Peş peşe görüşmeler yapılıyor. Ankara açısından masadaki üç kritik başlık şöyle:

1- Terör örgütü YPG/PYD ne olacak?

2- Ilımlı muhalifler ne olacak? Sisteme nasıl dahil edilecekler?

3- Mültecilerin dönüşleri nasıl, ne zaman halledilecek?

ZAMANA İHTİYAÇ VAR

Sorunların çözülmesi çok da kolay değil. Anayasa çalışmalarının tamamlanması süreçte çok önemli görünüyor. Yetkililer “Zaman alacak olsa da konuşulmaya başlanması bile önemli” yorumunu yapıyor.

İlişkilerin devlet başkanları düzeyine gelmesi için ise uzunca bir yol olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.